Celebiography.net

Zenon Groholevski

Picture of Zenon Groholevski

Date of Birth: 10/11/1939

Age: 77

Place of birth: Brodki

Citizenship: Poland

Background

His Eminence Cardinal Zenon Grocholewski (Pol. Zenon Grocholewski), (b. October 11, 1939, Brodki, Poland). Polish Cardinal. Titular Bishop of Agropoli from December 21 1981 to December 16, 1991. On December 16, 1991 Titular Archbishop. Prefect of the Supreme Tribunal of the Apostolic Signatura and the chairman of the Court of Cassation, the castle of the Vatican from 5 October 1998 to 15 November 1999. On November 15, 1999 Prefect of the Congregation for Catholic Education and the Grand Chancellor of the Pontifical Gregorian University. Cardinal-Deacon of St. Nicholas with deaconry in prison, with February 21, 1991.

Zenon Grocholewski was born October 11, 1939, in the town of Brodki, Diocese of Poznan, in Poland). Educated at the Archbishop`s Seminary in Poznan (philosophy and theology), as well as at the Pontifical Gregorian University (licentiate and doctorate in canon law, the thesis dissertation: "De exclusione indissolubilitatis ex consensu matrimoniali eiusque probatione"). Language courses in Germany and France. Grocholewski speaks Italian and English.

March 18, 1961 ordained subdeacons, in the chapel of the seminary, in Poznan, Poznan, Archbishop Anthony Baranyakom. May 27, 1962 ordained a deacon in the Cathedral of Saints Peter and Paul, in Poznan, the same Archbishop.

May 27, 1963, dedicated to the priesthood Grocholewski Poznan archdiocese, in the Cathedral of Saints Peter and Paul, Archbishop Anthony Baranyakom Poznan. He served for three years in the parish of Christ the Redeemer in Poznan, before obtaining a doctorate in canon law at the Pontifical Gregorian University in Rome.

From 1972 to 1999 he worked at the Supreme Tribunal of the Apostolic Signatura. In 1972 - 1977, as a notary; in 1977 - 1980 and. about. Chancellor; in 1980 - 1982 Chancellor; in 1982 - 1998 Secretary and finally in 1998 - 1999 the prefect of the Tribunal. On December 6, 1977 Chaplain of His Holiness.

At that time he was one of seven members of the commission that studied the draft of the Code of Canon Law in 1983 with the Pope, and he taught canon law at the Gregorian and Lateran Universities and Community ecclesiastical court. Recognized as one of the famous contemporary experts in canon law.

He was appointed Titular Bishop of Agropoli December 21, 1982 and December 16, 1991 was elevated to the archbishops. Consecration on January 6, 1983 made Pope John Paul II, who helped Eduardo Martinez Somalia, Titular Archbishop of Tagore - Deputy State Secretary of the Vatican and Duraysami Lurdusami Simon, the former Archbishop of Bangalore and the secretary of the Congregation for the Evangelization of Peoples.

Prefect of the Supreme Tribunal of the Apostolic Signatura and the chairman of the Cassation Court of the State of Vatican City from 5 October 1998 to 15 November 1999.

November 15, 1999 he was appointed Prefect of the Congregation for Catholic Education. He also Grand Chancellor of the Pontifical Gregorian University.

Elevated to cardinal by John Paul II in the consistory of 21 February 2001, p deaconry of St Nicholas in Prison.

He was one of the cardinal electors who participated in the papal conclave in 2005, which elected Pope Benedict XVI.

Membership in the dicastery of the Roman Curia:

Congregation for the Doctrine of the Faith and for Bishops;

Pontifical Council for Legislative Texts;

Special Council for Oceania of the General Secretariat (Synod of Bishops).