Celebiography.net

Vladimir Golitsin

Picture of Vladimir Golitsin

Date of Birth: 07/21/1878

Age: 41

Citizenship: Russia

Background

The service came (01/09/1895), released a second lieutenant in the Life Guards regiment of the St. Petersburg (12.08.1897), Lieutenant (12/08/1901), the staff-captain (14/04/1902), Captain (02/04/1906), Lieutenant-Colonel of the military distinction (04/05/1915), Colonel (1916), Major General (04/25/1917). He volunteered to participate in the suppression of the Boxer Rebellion in China in the 1900-1901 biennium. Enrolled in the separate corps of border guards (07/06/1901); Zaamursky transferred to the Border Guard District (06.11.1901). Member of the Russian-Japanese war. He served in the 3rd Zaamursky border regiment (1906-1914), head of the training team, the staff officer for assignments at the district chief. Participant 1-st World War. The company commander of the 16th Siberian Infantry Regiment (1914 - 07/02/1915); commander of the 3rd Battalion of the 16th Siberian Infantry Regiment (02.07.1915 - 02.07.1917); commander of the 15th Siberian Infantry Regiment (from 07/02/1917). Since March 1917 the commander of the 3rd Guards Reserve Brigade in the Petrograd military district officer for assignments at the headquarters of the 8th Army of the Southwestern Front, zatemshtab officer for assignments in the General Headquarters of the Supreme Commander. He was in the entourage of General LG Kornilov. April 25, 1917 dismissed from the service on health grounds in the rank of Major General. The Volunteer Army from November 1917 member of the 1st Kuban ( "Ice") campaign at the headquarters of the army, then the chief of the military and political center of the Lower Volga. Several times postings gene. LG Kornilov in Astrakhan and Moscow to establish contacts with the white underground. After the death of the gene. LG Kornilov, 23 April 1918 went to Moscow and then to Siberia. July 30, 1918 assigned to the headquarters of the Ural body. Head of Yekaterinburg garrison and one of the circumstances of the investigation into the murder of heads of the Royal Family in August 1918 August 6, 1918 in Yekaterinburg formed 2nd Ural (from 08.28.1918 - 7th Ural) Highland Fusiliers Division, Head of Division (06.08 - 12.27.1918). October 11, 1918 was appointed as Commissioner of the state policing and public safety within the exempt bolshevikovchasti Perm province. The commander of the 3rd Army Corps in Western Ural army (10.01 -. 06.11.1919). Order of the Supreme Ruler and Supreme Commander of the 09.03.1919, he was enrolled in the lists of the 25th Yekaterinburg Admiral Kolchak Highland Fusiliers Regiment 7th Ural mountain riflemen division of the 3rd Army Corps in Western Ural army. At the head of the body involved in the spring ice crust uplenii Western army. Awarded: St. George 4-th step.. (05/02/1919 at the St. George award, the Duma from 23.01.1919) "for what, comprising Chief 7th Ural mountain riflemen division in accordance with the Perm-up operation, with full off-road and heavy climates walked around the left flank of superior forces the enemy attacked the latter, broken, pursuing the retreating, with the battle won city Kungur, and this decided the victory at the Perm edge, "St. Vladimir 2 nd step. (04/01/1917), the 3rd step. with swords (1916) and the 4th step. (1908), St. Anne`s 1st step. with swords (05/21/1919), 2nd step. (1905), the sword to him (1915), the 3rd step. ibantom with swords (1904) and the 4th step. with the inscription "For Bravery" (1901), St. Stanislaus 1st step. with swords (1916), 2nd step. (1905), the sword to him (1915) and the 3rd step. (1903); insignia of the 1st Kuban (Ice) March 1st step. (1918); thanked the Supreme Ruler and Supreme Commander (14/02/1919). June 22, 1919 appointed to the Supreme Commander, and August 28, 1919 the head of all the volunteer units (brigades of the Holy Cross, the Green Banner, refugees and so on.). From 8 to 18 October 1919 was temporarily at the disposal of the Supreme Commander, and then again took up his duties. He left Omsk November 12, 1919 The subsequent fate is unknown. Probably dead or died shortly after the evacuation from Omsk.

Biographical article for publication in Chronos sent Valery Golitsyn. Sources for her writing materials were the number of Moscow, Omsk and Khabarovsk archives, family archives, as well as materials collected by historians and Kruchinin Kuptsov specializing in personalities Kolchak army.