Celebiography.net

Stepan Vasiliev

Picture of Stepan Vasiliev

Date of Birth: 12/17/1896

Age: 46

Place of birth: Nyurbinsky District | data_smerti | = 26.01.1943 year

Citizenship: Russia

Background

He was born in the countryside "Toyon Uyalaah" Nurba ulus in the family the poor herdsmen. After Megezhek elementary parochial school with. Malykay Nurba and two-year colleges in 1915 enrolled in the Yakut Teachers` Seminary.

He took an active part in the creation of illegal combat brigades in Yakutsk, at its request went toward the Red Guard detachments Rydzinskogo, who managed to July 1, 1918 without bloodshed Yakutsk release from the White Guards and the armed forces for the first time to establish Soviet power in the Yakutia.

After the establishment of Soviet power in Yakutsk SV Vasiliev I began to actively participate in the Soviet work. During the counter-revolution, he was arrested and jailed in Yakutsk, and then expelled from the Yakutia. From December 1918 to December 1919 was concluded in the Irkutsk tyurme.Posle release from prison, was sent to the party organization in Irkutsk Baikal on illegal work in the rear of Kolchak, he took part in the disarmament of Staff Gen. Semenov squad.

SV Vasiliev is one of the organizers of the Irkutsk Komsomol, in March 1920, was elected a member of the Irkutsk provincial Komsomol bureau. Returning to Yakutia, Yakutsk raybyuro on behalf of the RCP (B), I began to create the Komsomol organization. From June 1920 on February 1921 was the chairman of the provincial bureau of Yakut Komsomol organization, from February to August 1921 - the head of the Propaganda Department Regional Committee of the RCP (B), at the same time was a member of Gubbyuro RCP (B), Gubrevkoma.

From September 1921 to August 1925 he studied in Moscow at the Communist University. Sverdlov. After graduating from the Moscow Central Committee of the CPSU (b) sent him to Yakutia to leadership positions as the People`s Commissar of Workers and Peasants Inspection, and then he was elected chairman of the Regional Control Committee of the CPSU (b).

In April 1926, at the suggestion of Ammosov, sent on a long trip to Aldan to prepare materials organizations trust the gold mining industry. After returning from his Aldana was sent to Moscow on business organization of the Union of trust "Yakutzoloto". From Moscow he came back in September 1927 and was appointed Acting Chairman of the People`s Commissars of the Yakut ASSR.

In this position he worked until March 1928 on the recommendation of Sergo Ordzhonikidze, from September 1928 to July 1930 worked as a member of partkollegii in the Central Control Commission of the CPSU (b).

Since July 1930 he worked the head of non-ferrous metals group CCC Commissar Rabkrin USSR. April 12, 1931 SV Vasiliev was elected chairman of the Central Committee of the Union of workers of mining and processing of nonferrous metals and gold, where he worked until 1934. Then, the next five years until April 1939 worked as head of the group of heavy industry under the Central Committee of the Party Control Commission RCP (b).

From May to November 1939 he worked as director of automotive II plant in Moscow.

He was arrested on November 6, 1939 and died in the camp of political prisoners in n. Kanin Nos Kozhvinskogo District Komi Republic.

Subsequently, the case against SV Vasilyeva and the verdict of the Military Collegium of the Supreme Court of the USSR from July 18, 1941 have been revised, and the case was dismissed for lack of evidence - the decision of the Military Collegium of the Supreme Court on August 18, 1956 he was rehabilitated.