Celebiography.net

Sergey Goglidze

Picture of Sergey Goglidze

Citizenship: Russia

Background

Son cooks. Educated in political courses at the Frunze Military Academy (1929). In 1917, he drafted into the army. In 1918 he joined the Red Army. From 1920 he worked in the Revolutionary Tribunal of the Turkestan front. In June 1921 he transferred to the bodies of the Cheka beginning. Political Secretariat of the Cheka troops Turkestan. In 1921-22 Commissioner in the armed forces of the Cheka and the GPU. In 1922-23 Commissioner to strengthen border security in Ukraine. Since 1923 he served in the frontier troops in the Caucasus, where he met with LP Beria. On 01.06.1930 the beginning. political department, deputy. beg. for political affairs, and with 6/1/1933 early. Border control and troop GPU embassy OGPU TSFSR from 13/07/1934 - Office of Border and Internal Security TSFSR NKVD NKVD Georgia Department. 11/11/1934 - 01/01/1937 People`s Commissar of Internal Affairs and TSFSR early. Office of the NKVD on the Georgian SSR. Since 1937 deputy of the Supreme Soviet of the USSR. From 01.01.1937 - 14.11.1938 Georgian People`s Commissar of Internal Affairs. I enjoy the trust and was the closest assistant. Beria, who always gave him protection. He supervised the deployment of mass repressions in Georgia (in 1937 it was given from the center of "limit" to be shot 1,500). Widely used the beating of prisoners. 14.11.1938 appointed early. Office of the NKVD of the USSR in Leningrad region. "Clean up" the control unit from the henchmen NI Yezhov (about 50% of staff). According to his colleagues - officials in Leningrad investigators G. "has always been subordinate to the fair and even-tempered in circulation" and was "very honest - and man, and the head." Since 1939 a candidate member of the CC of the CPSU (b). On 28/04/1941 authorized the Central Committee of the CPSU (b) and SNK on Moldova led expulsion of "anti-Soviet elements" of the attached to the USSR Bessarabia. On 31.07.1941 the beginning. NKVD (NKGB, MGB) of the Khabarovsk Territory, on 07/05/1943 authorized the MGB in the Far East 03.01.1951 transferred to Moscow and appointed early. Main Administration of protection in rail and water transport MGB. After BC Abakumov was replaced as Minister of State Security apparatchiks SD Ignatiev (aug. 1951), G. Beria promoted to the post of 26.08.1951 its 1st deputy. Ignatieff is replaced during illness and led virtually all the correspondence in the case of "killer doctors". 11.10.1951 transferred to the post of minister of national security of Uzbekistan, but returned to the 2/13/1952 MGB Deputy. Minister, at the same time he headed 02.19.1952 3rd (military counterintelligence) management of the MGB. 20.11.1952 again became 1st Deputy. Minister. After the death of IV Stalin and Beria`s creation under the guidance of a single Ministry of Internal Affairs of the USSR G. 03.05.1953 became a member of the ministry and the beginning. 3rd control (counter-intelligence in the Soviet Army and Navy). During the arrest, Beria was on a business trip to East Germany, where he was arrested and taken 07.03.1953 in Moscow. Special Bench of the Supreme Court of the USSR "for treason, acts of terrorism, participation in the anti-Soviet group of traitorous" sentenced to death. Shot.