Celebiography.net

Nikolay Golushko

Picture of Nikolay Golushko

Age: 78

Place of birth: a. Andreevka

Citizenship: Russia

Background

Born in 1937 in the village Andreevka Kokchetav region of the Kazakh SSR. In 1959 he graduated from the Law Faculty of the Tomsk State University. Kuibyshev. In 1959 - 1963 years. - Investigator in the prosecutor`s office in Kemerovo bodies. In 1963 - 1971 years. - Security officer, then senior officer of the Second Department (counter-intelligence) of the KGB of the USSR in the Kemerovo region. In 1971 - 1974 years. - Head of the department, then deputy chief of the Fifth Division (the fight against ideological sabotage) of the KGB in the Kemerovo region. In 1974 - 1978 years. -nachalnik the first branch of the Second Division (the struggle against nationalism) of the Fifth Directorate of the KGB. In 1978 - 1983 years. - Head of the Second Division of the Fifth Directorate of the KGB. In 1983 - 1984 years. - Head of the Fifth Department, then deputy chief of the Fifth Directorate of the KGB. In 1984 - 1987 years. - First Deputy Head of the Secretariat of the KGB, the head of security department of the KGB. In 1987 - 1991 years. - Chairman of the Committee of State Security of the Ukrainian SSR, member of the board of the KGB. After the events of August 1991 he returned to Moscow. From August 1991 to November 1991. - Acting Chairman of the Ukrainian National Security Service. From November 1991 to January 1992 - Head of the Secretariat of the KGB. From January 1992 to June 1992 - Deputy Minister of the Russian Federation security. From June 1992 to December 1992 - First Deputy Minister of the Russian Federation security. From December 1992 to August 1993 - First Deputy Minister - Chief of Staff of the Ministry of the Russian Federation security. Since the resignation of Victor Barannikova Acting Minister bezopasnostiRF (August 1993 - September 1993).

Decree of the President of Russia on September 18, 1993 he was appointed Minister to Russia`s security. On December 21, 1993 to February 28, 1994 - Director of the Federal Security Service. Released without cause. March 3, 1994 was replaced by Sergei Stepashin.

He was elected a deputy of the Supreme Soviet of the eleventh convocation. People`s deputy of the USSR from 1989 to 1992 consisted of the CPSU. For participation in the events of 3-4 October 1993 he was awarded the Order in Moscow "For personal courage". Married. The son - an engineer. Three grandchildren.