Celebiography.net

Kurt Waldheim

Picture of Kurt Waldheim

Date of Birth: 12/21/1918

Age: 88

Place of birth: sankt andra-wordern

Citizenship: Austria

Background

The Secretary-General was born on December 21, 1918 in Austria sankt andra-wordern, near Vienna. In 1944 he graduated from the University of Vienna with a degree of Doctor of Law. He is also a graduate of the Vienna Consular Academy.

In 1945, Mr. Waldheim joined the diplomatic service in the Austrian Foreign Ministry and from 1948 to 1951 worked as the first secretary of the embassy in Paris. From 1951 to 1955 he was Head of the Ministry of Foreign Affairs staff in Vienna. In 1955 he was appointed Permanent Observer of Austria to the United Nations, and at the end of that year, when Austria was admitted to the United Nations, headed by representative of Austria.

From 1956 to 1960, Mr. Waldheim represented Austria in Canada - first as Minister Plenipotentiary and later as Ambassador. From 1960 to 1962 was head of the Political Department (West), Ministry of Foreign Affairs of Austria and subsequently became Director General for Political Affairs, and held this position until June 1964.

From 1964 to 1968, Mr. Waldheim was Permanent Representative of Austria to the United Nations. During this period, he served as Chairman of the Committee on the Peaceful Uses of Outer Space for Peaceful Purposes; in 1968 he was elected President of the First United Nations Conference on the Exploration and Peaceful Uses of Outer Space for Peaceful Purposes.

From January 1968 to April 1970, Mr. Waldheim was Federal Minister for Foreign Affairs of Austria. After onushel from the government, it unanimously elected Chairman of the Committee on Safeguards of the International Atomic Energy Agency, and in October 1970 he was re-appointed as the Permanent Representative of Austria to the United Nations, a position he held until the election of the Secretary General of the Organization.

In April 1971, he was one of two candidates for the office of the Federal President of Austria.

During the first three years in office of the Secretary-General, Mr. Waldheim frequently visited places are of special interest to the United Nations. In March 1972 he traveled to South Africa and Namibia in the framework of the Security Council granted him a mandate to promote the search for a satisfactory solution to the problem of Namibia.

The Secretary-General visited Cyprus three times - in June 1972, in August 1973 and in August 1974 - to hold talks with government leaders and inspection of the Armed Forces of the United Nations peace-keeping in Cyprus. During his visit in August 1974, which took place immediately after the end of hostilities, Mr. Waldheim talks to begin between Acting President Glafcos Clerides and Rauf Denktash.

The Secretary-General has made a number of trips to the Middle East as part of continued efforts to ensure peace in the region. In August 1973, he visited Syria, Lebanon, Israel, Egypt and Jordan; in June 1974, he met with the leaders of Lebanon, Syria, Israel, Jordan and Egypt; In November 1974, he visited Syria, Israel and Egypt in connection with the extension of the United Nations mandate of the Force Observer Force (UNDOF). During these visits, he also conducted the inspection missions of the United Nations peacekeeping operations in the region - the United Nations Supervision Organization Truce (UNTSO), the United Nations Emergency Force (UNEF) and UNDOF.

In February 1973, during an official trip to the subcontinent, the Secretary-General discussed with the Governments of India, Pakistan and Bangladesh the problems caused by the war between India and Pakistan and ways and means to overcome its effects. He also inspected the implementation of aid in Bangladesh to the United Nations Operation, the largest relief operation ever undertaken under United Nations auspices.

In February and March 1974, the Secretary-General visited a number of countries in the Sudano-Sahelian area of ??Africa where the United Nations has carried out a major operation to assist the victims of prolonged drought.

The Secretary-General also participated in the opening and spoke to the participants of a number of major international conferences held under the auspices of the United Nations, including the third session of the United Nations Conference on Trade and Development (Santiago, April 1972), the United Nations Conference on the Human Environment (Stockholm, June 1972), the third United Nations conference on the law of the Sea (Caracas, June 1974), the World Population conference (Bucharest, August 1974) and the World food conference (Rome, November 1974).

The Secretary-General took part in Security Council meetings held away from Headquarters - in Africa (Addis Ababa, January 1972) and Latin America (Panama, March 1973).

He addressed and participated in the sessions of the Organization of African Unity (OAU) in Rabat (in June 1972 in connection with the tenth anniversary of the OAU) in Addis Ababa (May 1973) and Mogadishu (June 1974). He also acted as the Organization of American States (OAS) in Washington, DC (March 1972).

In February 1973, the Secretary-General took part in the Paris International Conference on Vietnam; In December of the same year he presided over the first phase of the Geneva Peace Conference on the Middle East.

In July 1973, in Helsinki, Mr. Waldheim addressed the Conference on Security and Cooperation in Europe.

At the invitation of the Governments concerned, the Secretary-General paid official visits to a number of countries in Africa, Asia, Latin America, Middle East and Europe.

Mr. Waldheim is married and has three children. He is the author published in German, English and French languages ??of work entitled "Example of Austria