Celebiography.net

Egor Gaydar

Picture of Egor Gaydar

Date of Birth: 03/19/1956

Age: 53

Place of birth: Moscow

Citizenship: Russia

Yegor Gaidar

From 1978 to 1980 - Post-graduate student of Moscow State University. He defended his thesis for the degree of candidate of economic sciences on "Performance Indicators in the mechanism of cost accounting production associations (enterprises).

From 1980 to 1986 GG - Fellow of the Faculty of Economics of Moscow State University, then Acting junior researcher, senior researcher, Scientific Research Institute for System Studies of the USSR State Committee on Science and Technology of the USSR. Since 1983 to 1985 - Expert state commission that studied the possibility of economic reforms in the framework of a socialist economy.

From 1986 to 1987 - Senior Research Fellow, Senior Fellow, Institute of Economics and Forecasting of scientific and technological progress USSR. In 1986 at the first conference of economists - the supporters of reform has become a recognized leader of direction.

From 1987 to 1990 - Editor, then head of the Department of Economics of the magazine "Communist" and the newspaper "Pravda".

In 1990 he defended his doctoral thesis on "Economic Reforms and Hierarchical Structures".

In 1990 - Head of the "truth" of the economy department of the newspaper

Between 1990 and 1991 - The director they also organized the Economic Policy Institute and the Academy of National Economy of the USSR.

In October 1991, he worked in the group for the preparation of the October performances of the RSFSR President Boris Yeltsin on economic policy at the Fifth Congress of People`s Deputies. Introduced by the government.

In November 1991 he was appointed Deputy Chairman of the Government of the RSFSR on economic policy, minister of economy and finance. Since 1991, he headed a working group of economists at the State Council of the Russian Federation, organized under the leadership of Gennady Burbulis and Alexei Golovkova to draft a reform of the Russian economy.

Since February 1992 - First Deputy Prime Minister, Minister of Finance. From February to April 1992 - Minister of Finance of the Russian Federation. From March to June 1992 - First Deputy Chairman of the Russian Government on economic reform.

On June 15, 1992 to December 14, 1992 - Acting Chairman of the Russian Council of Ministers.

In December 1992, Russian President has repeatedly offered the post of Prime Minister and Council of Ministers, but has not been approved. In a secret ballot at the seventh Congress of People`s Deputies of the Russian Federation in December 1992, his candidacy for the post of head of the Russian government has not received the required number of votes (for - 467 votes, against - 486).

December 17, 1992 was appointed director of the Institute for the Economy in Transition, and at the same time the Russian President`s advisor on economic issues. At the same time he was appointed chairman of the advisory expert council on issues of economic reform, formed under the Ministry of Science and Technology Policy.

February 11, 1993 became a member of the Presidential Advisory Council.

In February 1993 he was appointed a member of the government commission on the credit policies.

September 18, 1993 presidential decree appointed first deputy chairman of the Council of Ministers (instead of Oleg Lobov).

September 22, 1993 presidential decree appointed Minister of the Economy.

On the night of 3 to 4 October 1993, following the capture of the Moscow mayor`s office of the Supreme Council of the supporters of the building and trying to assault "Ostankino" Gaidar appeared on television to appeal to Muscovites to go to the Moscow Soviet of the Russian Federation to protect the president.

In October 1993, at the constituent congress of the movement and the bloc "Choice of Russia" (PL) Gaidar was elected to the political council of the movement of BP and chairman of executive committee of the electoral bloc.

December 12, 1993 was elected to the State Duma and leader of the parliamentary faction "Choice of Russia".

In January 1994, Russian President Boris Yeltsin accepted Gaidar resigned from the post of first vice-premier of the Russian Government.

June 13, 1994 was elected chairman of the party "Democratic Choice of Russia" (DDA).

In December 1994, Gaidar condemned the bombing of Grozny and the deployment of troops in Chechnya, and in December 1994 - January 1995 was one of the organizers of a series of anti-war rallies in Moscow.

In December 1995, the parliamentary elections led by Gaidar election bloc "Democratic Choice of Russia - United democrats" did not get five percent of the vote needed for representation in the Duma.

March 4, 1996 the Central Election Commission has registered an initiative group to collect signatures for nomination of Yegor Gaidar`s candidate for president of the Russian Federation.

April 27, 1996 at the Moscow city party conference "Democratic Choice of Russia" called on his supporters to vote for the candidacy of Boris Yeltsin.

In December 1999 he was elected to the State Duma of the third convocation on the federal list of the electoral bloc "Union of Right Forces." In the State Duma faction entered into the SPS.

May 27, 2001 at the founding congress of the party "Union of Right Forces" elected one of the co-chairmen of the Political Council.

January 24, 2004 at the Congress of the "Union of Right Forces" was dismissed from the post of co-chairman of the ATP (according to the decision of the Congress co-chairmanship institute was abolished).

Doctor of Economic Sciences.

Member of the CPSU prior to August 1991

Co-author of the books "self-financing and development of the economic independence of enterprises" (1984), "Economic Reform: causes, trends, problems" (1989). The author of the monograph "Economic Reforms and Hierarchical Structures" (1990).

He speaks English, Spanish, Serbo-Croatian languages.

He is married and has three children.